Chłodzenie Fera 3 jest bardzo dobrym chłodzeniem za fajną cenę. Cechuje się dobrą wydajnością i jest przede wszystkim ciche. Polska firma SilentiumPC wypuściła na rynek przyozdobioną wersję RGB HE1224. Jak się sprawdza? Bardzo dobrze!

Fera 3 RGB jest zbudowane na konstrukcji Fery 3, ale dodatkowo zostało wzbogacone o podświetlenie RGB LED. Czym wyróżnia się kolorowy cooler?

  • wydajność dostosowana do większości procesorów (TPD do 180 W)
  • kompatybilność z wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami Intela i AMD
  • kompatybilność z wąskimi obudowami i wysokimi pamięciami RAM
  • regulowane podświetlenie LED

Fera 3 RGB HE1224 to wieżowy radiator z aluminiowymi żeberkami oraz cztery miedziane heatpipe’y. Tak jak w poprzedniej wersji Fery, heatpipe ma tutaj bezpośrednie połączenie z procesorem. Radiator przeszedł jednak modyfikację, na samej górze umieszczono dodatkowy panel z podświetleniem RGB LED. Płytka została przykryta czarną nakładką, poprawia to efekt podświetlenia. Samo podświetlenie wymaga oczywiście podłączenia do płyty głównej.

Jak wypada wentylator? Mamy tutaj 120 mm model Sigma HP RGB, wyposażony w podświetlenie RGB LED podłączane poprzez dwa osobne przewody. Sam wiatrak jest regulowany, może obracać się z prędkością 500-1600 RPM.

Podświetleniem topu i wentylatora można sterować na trzy różne sposoby:

  • z poziomu oprogramowania płyty głównej
  • za pomocą kontrolera dodawanego do obudów SilentiumPC Armis TG RGB
  • za pomocą kontrolera Nano RGB

Mamy możliwość wyboru koloru podświetlenia, efektu (stałe oświetlenie na konkretny kolor, stopniowej zmiany koloru, aż po szybką zmianę). Możemy też regulować podświetlenie, a nawet całkowicie je wyłączyć.

Podsumowanie

W moich testach cooler wypadł nieznacznie lepiej niż jego brat bez podświetlenia. Coolery oferują podobną wydajność. Kolorystyczną wersję na pewno polecam. Ma lepsze osiągi i dodatkowo fajnie wygląda. Jeśli jednak nie lubicie kolorowych wodotrysków, to polecam zostać przy zwykłej Ferze.